.

.

srijeda, 14. studenoga 2012.

Nacionalni park Triglav

Nacionalni park Triglav je jedini slovenački nacionalni park. Nazvan je po Triglavu, najvišoj planini smještenoj u samom srcu parka, koja je ujedno i najviši vrh u Sloveniji (2864m). Porijeklo imena Triglav i danas ostaje nepoznato. Ili Triglav (u bukvalnom značenju tri glave) duguje svoje ime karakterističnom obliku planine, koji se može uočiti sa jugoistočne strane, ili je ime dobio po slovenskom božanstvu, koje navodno ima svoj tron na vrhu planine. Sama planina je nacionalni simbol koji se pojavljuje na uniformama i zastavi.

Nacionalni park se prostire duž italijanske granice, sa jedne strane, gotovo dotiče austrijsku granicu u sjeverozapadnom dijelu Slovenije, dok sa druge strane zahvata jugoistočni dio Alpa. Teritorija koju obuhvata je gotovo identična onoj koju obuhvataju istočni Julijanski Alpi. Park zauzima površinu od 880 kvadratnih kilometara, što je 3% teritorije Slovenije. Nacionalni park Triglav je među najmlađim evropskim parkovima; prva godina u kojoj su uspostavljeni zakoni za očuvanje parka je 1924., kada je ustanovljen Alpski konzervacioni park. Glavni zadatak Javne institucije triglavskog nacionalnog parka je zaštita parka, ali i izvršavanje specijalističkih i istraživačkih zadataka.

Glavna atrakcija u parku je penjanje uz samu planinu. Iako visina od 2864m može zvučati strašno, Triglav je planina za koju vam nije potrebno veliko alpinističko znanje i iskustvo, i, osim ako nemate strah od visine ili strmih dijelova, penjanje uz planinu je poduhvat koji se preporučuje svakome. Kretanjem od najniže tačke, odnosno,  planinskog kampa, najkraći put do vrha trajaće manje od jednog dana. Iako je planina prepuna strmih dionica, kablovi i držači su postavljeni do samog vrha, tako da je omogućeno lakše uspinjanje.






















Kao i na svim planinama, i na Triglavu je vrijeme promjenjivo, sa temperaturama koje se kreću u od 30°C, pa sve do -10°C, čak i usred ljeta. Putevi do vrha su otvoreni samo u periodu između juna i oktobra, ali se preporučuje unajmljivanje vodiča, jer mogu biti pravi lavirint za one koji su tu prvi put. Većina penjača provede dvije noći u ovoj avanturi, iako je poznato da fitness zaluđenici mogu preći čitavu stazu u jednom danu. I ne zaboravite da obratite pažnju na Zlatoroga, divokozu zlatnog roga, koja je glavna atrakcija Triglava. Povećan broj turista i ponuda aktivnosti na otvorenom, poput skijanja, rafitnga ili planinarenja, mogu prouzrokovati ozbiljne poremećaje u ekosistemu parka, a posebno na život ptica. Od 1981. godine radi se na razvijanju i implementaciji plana čija je svrha procijenjivanje ukupne populacije i određivanje svih vrsta ptica koje posećuju park. Od 1924. godine, u parku je zabranjen lov.

0 komentari:

Objavi komentar